Ε.Π.Σ.
Κορινθίας
Κ-14 2023 - 2024
 
1η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
4/11/23,
09:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 0 : 1 ΣΦΛ Ολυμπιακός
4/11/23,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 2 : 1 Αστέρας Κορίνθου
4/11/23,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 1 : 0 Πέλοπας Κιάτου
4/11/23,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 8 : 1 Αγ. Θεόδωροι
4/11/23,
10:30
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 0 : 9 ΑΟ Λουτράκι
 
2η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
11/11/23,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 3 Σαρωνικός Γαλατακίου
11/11/23,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 3 : 4 ΑΟ Zευγολατιού
11/11/23,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 3 : 4 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
11/11/23,
10:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 4 : 0 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
11/11/23,
10:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 2 : 0 Παννεμεατικός
 
3η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
18/11/23,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 6 : 0 ΑΟ Zευγολατιού
18/11/23,
09:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 2 : 2 ΑΟ Λουτράκι
18/11/23,
10:30
Πετρίου Παννεμεατικός 3 : 1 Αγ. Θεόδωροι
18/11/23,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 2 : 2 Αγ. Γεώργιος
18/11/23,
10:30
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 0 : 6 Αστέρας Κορίνθου
 
4η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
25/11/23,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 9 ΑΟ Λουτράκι
25/11/23,
09:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 3 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
25/11/23,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 8 : 0 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
25/11/23,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 2 : 1 Παννεμεατικός
25/11/23,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 3 : 2 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
 
5η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
2/12/23,
09:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 2 : 0 Αστέρας Κορίνθου
2/12/23,
09:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 8 : 1 Αγ. Γεώργιος
2/12/23,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 0 Αγ. Θεόδωροι
2/12/23,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 13 : 1 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
2/12/23,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 0 : 0 Σαρωνικός Γαλατακίου
 
6η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
9/12/23,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 0 : 1 Πέλοπας Κιάτου
9/12/23,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 2 : 3 ΣΦΛ Ολυμπιακός
9/12/23,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 3 : 0 Αγ. Θεόδωροι
9/12/23,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 1 : 4 ΑΟ Λουτράκι
9/12/23,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 1 : 3 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
 
7η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
16/12/23,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 1 Σαρωνικός Γαλατακίου
16/12/23,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 1 : 2 ΑΟ Zευγολατιού
16/12/23,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 2 : 0 Αγ. Γεώργιος
16/12/23,
10:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 3 : 0 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
30/12/23,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 6 : 0 Παννεμεατικός
 
8η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
13/1/24,
09:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 6 : 4 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
13/1/24,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 3 : 2 Αστέρας Κορίνθου
13/1/24,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 2 : 3 Αγ. Γεώργιος
13/1/24,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 1 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
13/1/24,
10:30
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 1 : 3 Αγ. Θεόδωροι
 
9η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
20/1/24,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 0 : 7 ΑΟ Λουτράκι
20/1/24,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 0 : 0 Πέλοπας Κιάτου
20/1/24,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 3 : 0 Παννεμεατικός
20/1/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 11 : 0 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
20/1/24,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 0 : 2 Σαρωνικός Γαλατακίου
 
10η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
27/1/24,
09:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 8 : 0 Αγ. Θεόδωροι
27/1/24,
09:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 0 : 0 Αστέρας Κορίνθου
27/1/24,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 0 : 5 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
27/1/24,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 2 : 0 ΑΟ Zευγολατιού
27/1/24,
10:30
Χιλιομοδίου Ατρόμητος Χιλιομοδίου 0 : 6 Σαρωνικός Γαλατακίου
 
11η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
3/2/24,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 8 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
3/2/24,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 0 : 3 ΑΟ Λουτράκι
3/2/24,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 3 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
3/2/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 0 : 5 Πέλοπας Κιάτου
3/2/24,
10:30
Χιλιομοδίου Ατρόμητος Χιλιομοδίου 2 : 4 Παννεμεατικός
 
12η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
10/2/24,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 3 : 9 Αγ. Γεώργιος
10/2/24,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 1 ΑΟ Zευγολατιού
10/2/24,
10:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 0 : 0 Σαρωνικός Γαλατακίου
10/2/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 9 : 0 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
10/2/24,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 0 : 2 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
 
13η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
17/2/24,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 10 : 3 Αγ. Γεώργιος
17/2/24,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 2 : 4 Αστέρας Κορίνθου
17/2/24,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 5 : 0 Αγ. Θεόδωροι
17/2/24,
10:30
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 1 : 3 ΣΦΛ Ολυμπιακός
17/2/24,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 0 : 1 Πέλοπας Κιάτου
 
14η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
24/2/24,
09:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 0 : 1 Πέλοπας Κιάτου
24/2/24,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 4 : 0 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
24/2/24,
10:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 4 Παννεμεατικός
24/2/24,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 3 : 5 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
24/2/24,
10:30
Λεχαίου Αγ. Γεώργιος 0 : 3 Σαρωνικός Γαλατακίου
 
15η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
2/3/24,
09:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 6 : 0 Αγ. Θεόδωροι
2/3/24,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 0 : 5 Πέλοπας Κιάτου
2/3/24,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 6 : 3 Σαρωνικός Γαλατακίου
2/3/24,
10:30
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 0 : 5 ΑΟ Zευγολατιού
2/3/24,
10:30
Πετρίου Παννεμεατικός 1 : 3 Αγ. Γεώργιος
 
16η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
9/3/24,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 2 : 6 ΣΦΛ Ολυμπιακός
9/3/24,
10:00
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 1 : 8 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
9/3/24,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 1 : 1 Παννεμεατικός
9/3/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 1 : 6 ΑΟ Λουτράκι
9/3/24,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 0 : 3 Πέλοπας Κιάτου
 
17η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
23/3/24,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 3 Αγ. Γεώργιος
23/3/24,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 1 : 7 Αστέρας Κορίνθου
23/3/24,
09:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 4 : 0 ΑΟ Zευγολατιού
23/3/24,
10:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 3 : 2 Παννεμεατικός
23/3/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 4 : 2 Σαρωνικός Γαλατακίου
 
18η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
30/3/24,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 4 : 3 Αγ. Θεόδωροι
30/3/24,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 1 : 1 ΑΟ Λουτράκι
30/3/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 1 : 2 Αστέρας Κορίνθου
30/3/24,
10:30
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 0 : 8 Πέλοπας Κιάτου
 
19η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
6/4/24,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 1 : 6 ΑΟ Λουτράκι
6/4/24,
10:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι - : - Ατρόμητος Χιλιομοδίου
6/4/24,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 2 : 1 Σαρωνικός Γαλατακίου
6/4/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 5 : 3 ΑΟ Zευγολατιού
6/4/24,
10:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 0 Παννεμεατικός
 
18η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
9/4/24,
18:00
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 5 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
 
20η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
13/4/24,
09:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 9 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
13/4/24,
09:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 1 : 1 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
13/4/24,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 0 : 4 Αστέρας Κορίνθου
13/4/24,
10:30
Κλένιας Ατρόμητος Χιλιομοδίου 0 : 11 Αγ. Γεώργιος
13/4/24,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 3 : 1 ΑΟ Zευγολατιού
 
21η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
20/4/24,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 6 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
20/4/24,
09:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 10 Πέλοπας Κιάτου
20/4/24,
10:30
Γαλατακίου Σαρωνικός Γαλατακίου 3 : 0 Ατρόμητος Χιλιομοδίου
20/4/24,
10:30
Εξαμιλίων Αστέρας Κορίνθου 1 : 3 ΑΟ Λουτράκι
20/4/24,
10:30
Ζευγολατιού ΑΟ Zευγολατιού 1 : 2 Παννεμεατικός
 
22η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
27/4/24,
09:30
Αρχαίας Κορίνθου ΑΟ Λουτράκι 4 : 0 ΑΟ Zευγολατιού
27/4/24,
09:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 3 : 0 Αγ. Θεόδωροι
27/4/24,
09:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 2 Αστέρας Κορίνθου
27/4/24,
09:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 3 : 0 Αγ. Γεώργιος
27/4/24,
10:30
Νεμέας Παννεμεατικός 5 : 1 Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Ιατρικό σεμινάριο "UEFA Football Doctor Education Programme"

 

 

Το διήμερο 23 και 24 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, από την Ιατρική Επιτροπή της ΕΠΟ υπό την αιγίδα της UEFA, το ιατρικό σεμινάριο "Trauma & Medical Emergencies Workshop 1", το οποίο εντάσσεται στο “UEFA Football Doctor Education Programme”, που εκπονείται από την UEFA και υλοποιείται μέσω του προγράμματος Hat Trick.

Αυτό ήταν το πρώτο από μια σειρά τριών σεμιναρίων που θα ολοκληρώσουν το "UEFA Football Doctor Education Programme". Στο διήμερο ιατρικό σεμινάριο, το οποίο διεξήχθη στο ξενοδοχείο Τιτάνια, συμμετείχε το σύνολο των  ιατρικών επιτελείων των ομάδων της Super League 1 καθώς και μέλη των ιατρικών επιτελείων των Εθνικών Ομάδων. Συγκεκριμένα έδωσαν το παρών ο γιατρός της Εθνικής Ανδρών Αθανάσιος Παγώνας, η γιατρός της Εθνικής Γυναικών, Νεανίδων και Κορασίδων, Αλεξάνδρα Καραβασίλη και η γιατρός της Εθνικής Νεανίδων, Κορασίδων Αγγελική Μαραγκού.

To σεμινάριο προλόγισε ο Πρόεδρος της Ιατρικής Επιτροπής της ΕΠΟ και Πρόεδρος της ΕΠΣ Κορινθίας, Μιχάλης Τσιχριτζής, ο οποίος τόνισε την καίρια σημασία του σεμιναρίου για τη διαφύλαξη της ορθής αντιμετώπισης οποιουδήποτε ιατρικού περιστατικού κατά την διάρκεια των αγώνων:

"Σας καλωσoρίζουμε στο σεμινάριο που γίνεται με πρωτοβουλία της ιατρικής επιτροπής της ΕΠΟ υπό την αιγίδα της UEFA στo πλαίσιo του προγράμματος "Doctor Education Programme", το οποίο εκπονείται από την UEFA και υλοποιείται μέσω του προγράμματος Hat Trick. Η διεξαγωγή του σεμιναρίου αποτελεί μια γενναία και πρωτοποριακή απόφαση, καθώς πραγματοποιείται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Εύχομαι μέσα από τέτοιες δράσεις να γίνει το πρώτο βήμα ώστε να να επεκταθούν και σε άλλες κατηγορίες, τέτοια σεμινάρια τα οποία αφορούν όλες τις επαγγελματικές ομάδες -και όλους τους γιατρούς των ομάδων.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου θα συζητηθούν τα σημαντικά θέματα υγείας ποδοσφαιριστών και όλες οι περιπτώσεις άμεσης ιατρικής παρέμβασης. Ευχαριστώ πολύ τον Πρόεδρο της ΕΠΟ Παναγιώτη Μπαλτάκο, τον Εκτελεστικό Διευθυντή Ιάκωβο Φιλιππούση και τα μέλη της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΟ καθώς άπαντες ενστερνίστηκαν το αίτημα μας να διεξαχθεί για πρώτη φορά το σεμινάριο αυτό στην Ελλάδα.

Επιπλέον θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη της Ιατρικής Επιτροπής, τον κ. Τσίουλα, τον κύριο Δαυίδη και τον κύριο Κωνσταντινίδη, καθώς και τον Πρόεδρο της υγειονομικής επιτροπής της SL1 & SL2, Ξενοφώντα Ρούσση για την παρουσία τους και τη βοήθεια στη διεξαγωγή του σεμιναρίου. Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους γιατρούς των ομάδων που μοχθούν καθημερινά με μοναδικό στόχο την πρόληψη και την υγεία των αθλητών στα γήπεδα."

 

 

 

Ο πιστοποιημένος γιατρός τη UEFA και υπεύθυνος του προγράμματος UEFA Football Doctor Education Programme, Πασχάλης Τσιούλας, ήταν ο κύριος εισηγητής του ιατρικού σεμιναρίου και τόνισε την αξία που έχει η διεξαγωγή του σεμιναρίου για την ομαλή λειτουργία των αγώνων."

 

 

 

"Σας ευχαριστούμε όλους για την παρουσία σας στο σεμινάριο, το οποίο διεξάγεται για πρώτη φορά στη χώρα μέσα από την συνεργασία με την UEFA. Η UEFA έχει αποφασίσει να δώσει ακόμη μεγαλύτερη βάση στην εκπαίδευση των ιατρικών επιτελείων των ομάδων.

Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι ότι δεν βρισκόμαστε εδώ για να μιλήσουμε για τη γενική υγεία, αλλά θα μελετήσουμε τις περιπτώσεις που αφορούν στους αθλητές και στην άμεση επέμβαση στον αγωνιστικό χώρο. Θέλω και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους τους διοργανωτές του σεμιναρίου και χαίρομαι πολύ που βλέπω καταξιωμένους γιατρούς που παλεύουν κάθε μέρα για την υγεία των αθλητών."

Κύριοι άξονες συζήτησης και εκπαίδευσης του σεμιναρίου, στο οποίο πραγματοποιήθηκαν και πρακτικά εργαστήρια ιατρικών παρεμβάσεων, ήταν η διαχείριση έκτακτων περιστατικών κατά τη διάρκεια αθλητικών γεγονότων. Συγκεκριμένα, μελετήθηκαν οι ακόλουθες περιπτώσεις: κατάρρευση παίκτη και καρδιακά επεισόδια, τραύμα στη σπονδυλική στήλη, χτυπήματα στην κοιλιακή χώρα και το στήθος, χτυπήματα στον αυχένα, περίθαλψη πληγών, τραυματισμοί στο κεφάλι, στο πρόσωπο, στη λεκάνη και στα άκρα.

Επιπλέον έγινε ανάλυση περιπτώσεων και αντιμετώπισης των παρακάτω περιστατικών: αναφυλαξία, επιληπτική κρίση και κρίση άσθματος. Η διαχείριση και η προσαρμογή της ιατρικής περίθαλψης σε κάθε παίκτη ανάλογα με τις περιπτώσεις τραυματισμού ήταν άλλος ένας κύριος άξονας συζήτησης του σεμιναρίου. Μετά το τέλος του πρώτου σεμιναρίου και τη διενέργεια γραπτών εξετάσεων που πραγματοποιήθηκαν, οι επιτυχόντες θα λάβουν επίσημη πιστοποίηση της UEFA. Το πρόγραμμα και οι ομιλητές του διημέρου σεμιναρίου: