Ε.Π.Σ.
Κορινθίας
Κ 16 2023 - 2024
 
1η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
4/11/23,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 3 : 0 Αγ. Θεόδωροι
4/11/23,
10:30
Γιάννης Στέφας Ισθμιακός 0 : 10 Πέλοπας Κιάτου
4/11/23,
11:00
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 2 : 0 Ηρακλής Λεχαίου
4/11/23,
11:00
Ζευγολατιού ΠΑΣ Κόρινθος 1 : 1 ΣΦΛ Ολυμπιακός
 
2η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
11/11/23,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 1 : 1 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
11/11/23,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 1 : 0 ΠΑΣ Κόρινθος
11/11/23,
11:00
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 10 : 1 Ισθμιακός
11/11/23,
11:00
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 1 : 9 Α.Σ. Κόρινθος 2006
 
3η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
18/11/23,
10:30
Γιάννης Στέφας Ισθμιακός 2 : 5 Ολυμπιακός Άσσου
18/11/23,
10:30
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 2 : 2 ΣΦΛ Ολυμπιακός
18/11/23,
11:00
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 1 : 2 ΠΑΣ Κόρινθος
18/11/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 2 : 1 Α.Σ. Κόρινθος 2006
 
4η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
25/11/23,
10:30
Γιάννης Στέφας Ισθμιακός 1 : 2 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
25/11/23,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 7 : 0 Ακαδημία Ευρωστίνης
25/11/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 3 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
25/11/23,
11:00
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 1 : 4 Α.Σ. Κόρινθος 2006
 
5η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
2/12/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 0 : 0 Ολυμπιακός Άσσου
2/12/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 0 : 2 Ηρακλής Λεχαίου
2/12/23,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 2 : 1 Αγ. Θεόδωροι
2/12/23,
11:00
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 2 : 7 ΠΑΣ Κόρινθος
 
6η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
9/12/23,
10:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 3 : 1 Πέλοπας Κιάτου
9/12/23,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 0 : 3 ΣΦΛ Ολυμπιακός
9/12/23,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 3 : 3 Αγ. Θεόδωροι
9/12/23,
10:30
Γιάννης Στέφας Ισθμιακός 0 : 5 Α.Σ. Κόρινθος 2006
 
7η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
16/12/23,
10:30
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 3 : 1 Ακαδημία Ευρωστίνης
16/12/23,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 7 : 0 Ισθμιακός
30/12/23,
10:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 6 ΠΑΣ Κόρινθος
30/12/23,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 4 : 2 Ολυμπιακός Άσσου
 
8η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
13/1/24,
10:30
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 0 : 4 Πέλοπας Κιάτου
13/1/24,
10:30
Γιάννης Στέφας Ισθμιακός 0 : 3 Ηρακλής Λεχαίου
13/1/24,
10:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 5 : 1 Ολυμπιακός Άσσου
13/1/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 2 : 0 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
 
9η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
20/1/24,
10:30
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 3 : 4 Ακαδημία Ευρωστίνης
20/1/24,
10:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 3 : 0 Ισθμιακός
20/1/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 2 Α.Σ. Κόρινθος 2006
20/1/24,
11:00
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 0 : 4 Πέλοπας Κιάτου
 
10η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
27/1/24,
10:30
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 1 : 4 Ολυμπιακός Άσσου
27/1/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 4 : 0 Αγ. Θεόδωροι
27/1/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 0 : 1 Ηρακλής Λεχαίου
27/1/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 2 : 3 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
 
11η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
3/2/24,
10:30
Γιάννης Στέφας Ισθμιακός 0 : 3 Ακαδημία Ευρωστίνης
3/2/24,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 4 : 1 ΣΦΛ Ολυμπιακός
3/2/24,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 1 : 2 Πέλοπας Κιάτου
3/2/24,
10:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 2 : 0 Α.Σ. Κόρινθος 2006
3/2/24,
11:00
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 1 : 5 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
 
12η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
10/2/24,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 0 : 1 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
10/2/24,
10:30
Πέλοπας Κιάτου 3 : 0 Ισθμιακός
10/2/24,
11:00
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 1 : 1 Ολυμπιακός Άσσου
10/2/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 0 : 2 ΠΑΣ Κόρινθος
 
13η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
17/2/24,
10:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 0 : 1 Ηρακλής Λεχαίου
17/2/24,
10:30
Αγ. Θεόδωροι 3 : 0 Ισθμιακός
17/2/24,
10:30
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 8 : 2 Ακαδημία Ευρωστίνης
 
14η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
24/2/24,
10:30
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 6 : 1 Ακαδημία Ευρωστίνης
24/2/24,
10:30
Ολυμπιακός Άσσου 3 : 0 Ισθμιακός
24/2/24,
10:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 3 : 1 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
24/2/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 5 : 2 Πέλοπας Κιάτου
 
15η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
2/3/24,
10:30
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 0 : 3 Ηρακλής Λεχαίου
2/3/24,
10:30
Ηρακλής Ξυλοκάστρου 3 : 0 Ισθμιακός
 
13η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
2/3/24,
11:00
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 1 : 2 Ολυμπιακός Άσσου
 
15η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
2/3/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 3 : 1 Αγ. Θεόδωροι
2/3/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 1 : 4 Πέλοπας Κιάτου
 
16η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
9/3/24,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 3 : 0 Α.Σ. Κόρινθος 2006
9/3/24,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 3 : 3 Πέλοπας Κιάτου
9/3/24,
11:00
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 4 : 3 ΣΦΛ Ολυμπιακός
13/3/24,
16:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 3 : 1 Ακαδημία Ευρωστίνης
 
17η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
23/3/24,
11:00
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 7 Ηρακλής Λεχαίου
23/3/24,
11:00
Α.Σ. Κόρινθος 2006 3 : 0 Ισθμιακός
23/3/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 2 : 1 ΠΑΣ Κόρινθος
23/3/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 2 : 1 Ολυμπιακός Άσσου
 
18η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
30/3/24,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 0 : 3 Ηρακλής Λεχαίου
30/3/24,
10:30
Ισθμιακός 0 : 3 ΣΦΛ Ολυμπιακός
30/3/24,
10:30
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 2 : 1 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
30/3/24,
10:30
Στάδιο Βέλου ΠΑΣ Κόρινθος 3 : 0 Αγ. Θεόδωροι
 
19η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
6/4/24,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 1 : 2 ΠΑΣ Κόρινθος
6/4/24,
10:30
Ηρακλής Λεχαίου 3 : 0 Ισθμιακός
6/4/24,
10:30
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 5 : 0 Ακαδημία Ευρωστίνης
6/4/24,
11:00
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 4 : 1 Α.Σ. Κόρινθος 2006
 
20η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
13/4/24,
10:30
Κώστας Βυζάς Ακαδημία Ευρωστίνης 3 : 1 Αγ. Θεόδωροι
13/4/24,
10:30
Ισθμιακός 0 : 3 ΠΑΣ Κόρινθος
13/4/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 4 : 0 Ηρακλής Ξυλοκάστρου
13/4/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 1 : 0 ΣΦΛ Ολυμπιακός
 
21η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
20/4/24,
10:30
Λεχαίου Ηρακλής Λεχαίου 4 : 2 Α.Σ. Κόρινθος 2006
20/4/24,
10:30
Άσσου Ολυμπιακός Άσσου 4 : 1 Ακαδημία Ευρωστίνης
20/4/24,
11:00
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 3 : 1 ΣΦΛ Ολυμπιακός
20/4/24,
11:00
Αγίων Θεοδώρων Αγ. Θεόδωροι 0 : 7 Πέλοπας Κιάτου
 
22η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
27/4/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Πέλοπας Κιάτου 0 : 0 Ολυμπιακός Άσσου
27/4/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Α.Σ. Κόρινθος 2006 2 : 3 ΠΑΣ Κόρινθος
27/4/24,
11:00
Ακαδημία Ευρωστίνης 3 : 0 Ισθμιακός
27/4/24,
11:00
Ξυλοκάστρου Ηρακλής Ξυλοκάστρου 6 : 4 Αγ. Θεόδωροι
27/4/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΣΦΛ Ολυμπιακός 0 : 3 Ηρακλής Λεχαίου

Ιατρικό σεμινάριο "UEFA Football Doctor Education Programme"

 

 

Το διήμερο 23 και 24 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, από την Ιατρική Επιτροπή της ΕΠΟ υπό την αιγίδα της UEFA, το ιατρικό σεμινάριο "Trauma & Medical Emergencies Workshop 1", το οποίο εντάσσεται στο “UEFA Football Doctor Education Programme”, που εκπονείται από την UEFA και υλοποιείται μέσω του προγράμματος Hat Trick.

Αυτό ήταν το πρώτο από μια σειρά τριών σεμιναρίων που θα ολοκληρώσουν το "UEFA Football Doctor Education Programme". Στο διήμερο ιατρικό σεμινάριο, το οποίο διεξήχθη στο ξενοδοχείο Τιτάνια, συμμετείχε το σύνολο των  ιατρικών επιτελείων των ομάδων της Super League 1 καθώς και μέλη των ιατρικών επιτελείων των Εθνικών Ομάδων. Συγκεκριμένα έδωσαν το παρών ο γιατρός της Εθνικής Ανδρών Αθανάσιος Παγώνας, η γιατρός της Εθνικής Γυναικών, Νεανίδων και Κορασίδων, Αλεξάνδρα Καραβασίλη και η γιατρός της Εθνικής Νεανίδων, Κορασίδων Αγγελική Μαραγκού.

To σεμινάριο προλόγισε ο Πρόεδρος της Ιατρικής Επιτροπής της ΕΠΟ και Πρόεδρος της ΕΠΣ Κορινθίας, Μιχάλης Τσιχριτζής, ο οποίος τόνισε την καίρια σημασία του σεμιναρίου για τη διαφύλαξη της ορθής αντιμετώπισης οποιουδήποτε ιατρικού περιστατικού κατά την διάρκεια των αγώνων:

"Σας καλωσoρίζουμε στο σεμινάριο που γίνεται με πρωτοβουλία της ιατρικής επιτροπής της ΕΠΟ υπό την αιγίδα της UEFA στo πλαίσιo του προγράμματος "Doctor Education Programme", το οποίο εκπονείται από την UEFA και υλοποιείται μέσω του προγράμματος Hat Trick. Η διεξαγωγή του σεμιναρίου αποτελεί μια γενναία και πρωτοποριακή απόφαση, καθώς πραγματοποιείται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Εύχομαι μέσα από τέτοιες δράσεις να γίνει το πρώτο βήμα ώστε να να επεκταθούν και σε άλλες κατηγορίες, τέτοια σεμινάρια τα οποία αφορούν όλες τις επαγγελματικές ομάδες -και όλους τους γιατρούς των ομάδων.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου θα συζητηθούν τα σημαντικά θέματα υγείας ποδοσφαιριστών και όλες οι περιπτώσεις άμεσης ιατρικής παρέμβασης. Ευχαριστώ πολύ τον Πρόεδρο της ΕΠΟ Παναγιώτη Μπαλτάκο, τον Εκτελεστικό Διευθυντή Ιάκωβο Φιλιππούση και τα μέλη της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΟ καθώς άπαντες ενστερνίστηκαν το αίτημα μας να διεξαχθεί για πρώτη φορά το σεμινάριο αυτό στην Ελλάδα.

Επιπλέον θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη της Ιατρικής Επιτροπής, τον κ. Τσίουλα, τον κύριο Δαυίδη και τον κύριο Κωνσταντινίδη, καθώς και τον Πρόεδρο της υγειονομικής επιτροπής της SL1 & SL2, Ξενοφώντα Ρούσση για την παρουσία τους και τη βοήθεια στη διεξαγωγή του σεμιναρίου. Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους γιατρούς των ομάδων που μοχθούν καθημερινά με μοναδικό στόχο την πρόληψη και την υγεία των αθλητών στα γήπεδα."

 

 

 

Ο πιστοποιημένος γιατρός τη UEFA και υπεύθυνος του προγράμματος UEFA Football Doctor Education Programme, Πασχάλης Τσιούλας, ήταν ο κύριος εισηγητής του ιατρικού σεμιναρίου και τόνισε την αξία που έχει η διεξαγωγή του σεμιναρίου για την ομαλή λειτουργία των αγώνων."

 

 

 

"Σας ευχαριστούμε όλους για την παρουσία σας στο σεμινάριο, το οποίο διεξάγεται για πρώτη φορά στη χώρα μέσα από την συνεργασία με την UEFA. Η UEFA έχει αποφασίσει να δώσει ακόμη μεγαλύτερη βάση στην εκπαίδευση των ιατρικών επιτελείων των ομάδων.

Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι ότι δεν βρισκόμαστε εδώ για να μιλήσουμε για τη γενική υγεία, αλλά θα μελετήσουμε τις περιπτώσεις που αφορούν στους αθλητές και στην άμεση επέμβαση στον αγωνιστικό χώρο. Θέλω και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους τους διοργανωτές του σεμιναρίου και χαίρομαι πολύ που βλέπω καταξιωμένους γιατρούς που παλεύουν κάθε μέρα για την υγεία των αθλητών."

Κύριοι άξονες συζήτησης και εκπαίδευσης του σεμιναρίου, στο οποίο πραγματοποιήθηκαν και πρακτικά εργαστήρια ιατρικών παρεμβάσεων, ήταν η διαχείριση έκτακτων περιστατικών κατά τη διάρκεια αθλητικών γεγονότων. Συγκεκριμένα, μελετήθηκαν οι ακόλουθες περιπτώσεις: κατάρρευση παίκτη και καρδιακά επεισόδια, τραύμα στη σπονδυλική στήλη, χτυπήματα στην κοιλιακή χώρα και το στήθος, χτυπήματα στον αυχένα, περίθαλψη πληγών, τραυματισμοί στο κεφάλι, στο πρόσωπο, στη λεκάνη και στα άκρα.

Επιπλέον έγινε ανάλυση περιπτώσεων και αντιμετώπισης των παρακάτω περιστατικών: αναφυλαξία, επιληπτική κρίση και κρίση άσθματος. Η διαχείριση και η προσαρμογή της ιατρικής περίθαλψης σε κάθε παίκτη ανάλογα με τις περιπτώσεις τραυματισμού ήταν άλλος ένας κύριος άξονας συζήτησης του σεμιναρίου. Μετά το τέλος του πρώτου σεμιναρίου και τη διενέργεια γραπτών εξετάσεων που πραγματοποιήθηκαν, οι επιτυχόντες θα λάβουν επίσημη πιστοποίηση της UEFA. Το πρόγραμμα και οι ομιλητές του διημέρου σεμιναρίου: