Ε.Π.Σ.
Κορινθίας
Γ΄ Κατηγορία 2023 - 2024
 
1η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
22/10/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 4 : 1 Αγ. Γεώργιος
22/10/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 1 : 9 ΑΟ Περαχώρας
22/10/23,
11:00
Πετρίου Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 2 : 2 ΑΕ Σολομού '23
22/10/23,
11:00
Αγίου Βασιλείου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 7 : 1 Ελλάς Βέλου Β΄
22/10/23,
11:00
ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ Δάφνη Πουλίτσας 0 : 2 Προοδευτική Περιγιαλίου
 
2η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
29/10/23,
11:00
Ζευγολατιού Ελλάς Βέλου Β΄ 6 : 1 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
29/10/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 1 : 5 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
29/10/23,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 3 : 0 Δάφνη Πουλίτσας
29/10/23,
11:00
Νεμέας Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 4 : 1 Νέοι Στιμάγκας
29/10/23,
11:00
Λεχαίου Προοδευτική Περιγιαλίου 0 : 6 ΑΟ Περαχώρας
 
3η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
5/11/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 2 : 1 Αγ. Γεώργιος
5/11/23,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 1 : 1 ΑΕ Σολομού '23
5/11/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 0 : 1 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
5/11/23,
11:00
Λεχαίου Προοδευτική Περιγιαλίου 4 : 0 Ελλάς Βέλου Β΄
5/11/23,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 1 : 2 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
 
4η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
12/11/23,
11:00
Πετρίου Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 1 : 2 ΑΟ Περαχώρας
12/11/23,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 4 : 1 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
12/11/23,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 1 : 3 Νέοι Στιμάγκας
12/11/23,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 5 : 0 Ελλάς Βέλου Β΄
12/11/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 1 : 5 Προοδευτική Περιγιαλίου
 
5η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
19/11/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 8 : 0 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
19/11/23,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 0 : 4 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
19/11/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 0 : 1 ΑΕ Σολομού '23
19/11/23,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 4 : 0 Δάφνη Πουλίτσας
19/11/23,
11:00
Άσσου Προοδευτική Περιγιαλίου 2 : 2 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
 
6η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
26/11/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 1 : 2 Προοδευτική Περιγιαλίου
26/11/23,
11:00
Πετρίου Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 2 : 0 Αγ. Γεώργιος
26/11/23,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 2 : 2 Νέοι Στιμάγκας
26/11/23,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 0 : 0 ΑΕ Σολομού '23
26/11/23,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 6 : 2 Ελλάς Βέλου Β΄
 
7η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
3/12/23,
11:00
Άσσου Προοδευτική Περιγιαλίου 2 : 3 Νέοι Στιμάγκας
3/12/23,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 0 : 3 ΑΟ Περαχώρας
3/12/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 2 : 3 Δάφνη Πουλίτσας
3/12/23,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 6 : 0 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
3/12/23,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 1 : 0 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
 
8η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
10/12/23,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 1 : 3 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
10/12/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 0 : 6 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
10/12/23,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 4 : 0 Αγ. Γεώργιος
10/12/23,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 5 : 0 Προοδευτική Περιγιαλίου
10/12/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 3 : 1 Ελλάς Βέλου Β΄
 
9η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
17/12/23,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 4 : 4 Αγ. Γεώργιος
17/12/23,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 0 : 0 ΑΕ Σολομού '23
17/12/23,
11:00
Νεμέας Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 3 : 0 Προοδευτική Περιγιαλίου
17/12/23,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 0 : 0 ΑΟ Περαχώρας
17/12/23,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 0 : 2 Δάφνη Πουλίτσας
 
10η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
7/1/24,
11:00
Άσσου Προοδευτική Περιγιαλίου 1 : 1 Δάφνη Πουλίτσας
7/1/24,
11:00
Λεχαίου Αγ. Γεώργιος 2 : 7 Νέοι Στιμάγκας
7/1/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 7 : 1 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
7/1/24,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 2 : 1 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
7/1/24,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 3 : 4 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
 
11η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
14/1/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 7 : 0 Προοδευτική Περιγιαλίου
14/1/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 2 : 4 Ελλάς Βέλου Β΄
14/1/24,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 6 : 0 Αγ. Γεώργιος
14/1/24,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 0 : 1 ΑΕ Σολομού '23
14/1/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 1 : 0 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
 
12η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
21/1/24,
11:00
Πετρίου Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 2 : 1 Δάφνη Πουλίτσας
21/1/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 2 : 0 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
21/1/24,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 1 : 1 ΑΟ Περαχώρας
21/1/24,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 5 : 0 Προοδευτική Περιγιαλίου
21/1/24,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 1 : 1 Νέοι Στιμάγκας
 
13η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
28/1/24,
11:00
Άσσου Προοδευτική Περιγιαλίου 0 : 3 Αγ. Γεώργιος
28/1/24,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 1 : 4 ΑΕ Σολομού '23
28/1/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 5 : 1 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
28/1/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 2 : 3 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
28/1/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 3 : 1 Δάφνη Πουλίτσας
 
14η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
4/2/24,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 3 : 0 Προοδευτική Περιγιαλίου
4/2/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 1 : 5 Νέοι Στιμάγκας
4/2/24,
11:00
Νεμέας Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 3 : 0 Ελλάς Βέλου Β΄
4/2/24,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 4 : 0 Αγ. Γεώργιος
4/2/24,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 0 : 3 ΑΟ Περαχώρας
 
15η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
11/2/24,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 3 : 1 Δάφνη Πουλίτσας
11/2/24,
11:00
Άσσου Προοδευτική Περιγιαλίου 0 : 3 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
11/2/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 2 : 1 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
11/2/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 0 : 4 ΑΟ Περαχώρας
11/2/24,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 2 : 2 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
 
16η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
18/2/24,
11:00
Νεμέας Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 0 : 2 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
18/2/24,
11:00
Ανατολικής Τραγάνας Νέοι Στιμάγκας 3 : 0 Προοδευτική Περιγιαλίου
18/2/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 6 : 1 Ελλάς Βέλου Β΄
18/2/24,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 1 : 3 Αγ. Γεώργιος
18/2/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου 0 : 1 ΑΕ Σολομού '23
 
17η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
25/2/24,
11:00
Στάδιο Βέλου Ελλάς Βέλου Β΄ 0 : 1 Νέοι Στιμάγκας
25/2/24,
11:00
Πετρίου Οφέλτης Αρχ.Νεμέας 7 : 1 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
25/2/24,
11:00
Σπαθοβουνίου Φωκάς Αρχ. Κλεωνών 2 : 0 Δάφνη Πουλίτσας
25/2/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 2 : 7 ΑΟ Περαχώρας
25/2/24,
11:00
Άσσου Προοδευτική Περιγιαλίου 0 : 3 ΑΕ Σολομού '23
 
18η Αγωνιστική
ΗμερομηνίαΗμ/νία Γήπεδο Γηπεδούχος   Φιλοξενούμενος
3/3/24,
11:00
Άσσου Προοδευτική Περιγιαλίου 0 : 3 Οφέλτης Αρχ.Νεμέας
3/3/24,
11:00
Γιάννης Στέφας ΑΟ Περαχώρας 5 : 1 Φωκάς Αρχ. Κλεωνών
3/3/24,
11:00
Ζευγολατιού Δάφνη Πουλίτσας 4 : 0 Βελλερεφών Αρχ. Κορίνθου
3/3/24,
11:00
Αρχαίας Κορίνθου Αγ. Γεώργιος 5 : 1 Ελλάς Βέλου Β΄
3/3/24,
11:00
Κλένιας ΑΕ Σολομού '23 3 : 0 Νέοι Στιμάγκας

Ιατρικό σεμινάριο "UEFA Football Doctor Education Programme"

 

 

Το διήμερο 23 και 24 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, από την Ιατρική Επιτροπή της ΕΠΟ υπό την αιγίδα της UEFA, το ιατρικό σεμινάριο "Trauma & Medical Emergencies Workshop 1", το οποίο εντάσσεται στο “UEFA Football Doctor Education Programme”, που εκπονείται από την UEFA και υλοποιείται μέσω του προγράμματος Hat Trick.

Αυτό ήταν το πρώτο από μια σειρά τριών σεμιναρίων που θα ολοκληρώσουν το "UEFA Football Doctor Education Programme". Στο διήμερο ιατρικό σεμινάριο, το οποίο διεξήχθη στο ξενοδοχείο Τιτάνια, συμμετείχε το σύνολο των  ιατρικών επιτελείων των ομάδων της Super League 1 καθώς και μέλη των ιατρικών επιτελείων των Εθνικών Ομάδων. Συγκεκριμένα έδωσαν το παρών ο γιατρός της Εθνικής Ανδρών Αθανάσιος Παγώνας, η γιατρός της Εθνικής Γυναικών, Νεανίδων και Κορασίδων, Αλεξάνδρα Καραβασίλη και η γιατρός της Εθνικής Νεανίδων, Κορασίδων Αγγελική Μαραγκού.

To σεμινάριο προλόγισε ο Πρόεδρος της Ιατρικής Επιτροπής της ΕΠΟ και Πρόεδρος της ΕΠΣ Κορινθίας, Μιχάλης Τσιχριτζής, ο οποίος τόνισε την καίρια σημασία του σεμιναρίου για τη διαφύλαξη της ορθής αντιμετώπισης οποιουδήποτε ιατρικού περιστατικού κατά την διάρκεια των αγώνων:

"Σας καλωσoρίζουμε στο σεμινάριο που γίνεται με πρωτοβουλία της ιατρικής επιτροπής της ΕΠΟ υπό την αιγίδα της UEFA στo πλαίσιo του προγράμματος "Doctor Education Programme", το οποίο εκπονείται από την UEFA και υλοποιείται μέσω του προγράμματος Hat Trick. Η διεξαγωγή του σεμιναρίου αποτελεί μια γενναία και πρωτοποριακή απόφαση, καθώς πραγματοποιείται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Εύχομαι μέσα από τέτοιες δράσεις να γίνει το πρώτο βήμα ώστε να να επεκταθούν και σε άλλες κατηγορίες, τέτοια σεμινάρια τα οποία αφορούν όλες τις επαγγελματικές ομάδες -και όλους τους γιατρούς των ομάδων.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου θα συζητηθούν τα σημαντικά θέματα υγείας ποδοσφαιριστών και όλες οι περιπτώσεις άμεσης ιατρικής παρέμβασης. Ευχαριστώ πολύ τον Πρόεδρο της ΕΠΟ Παναγιώτη Μπαλτάκο, τον Εκτελεστικό Διευθυντή Ιάκωβο Φιλιππούση και τα μέλη της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΟ καθώς άπαντες ενστερνίστηκαν το αίτημα μας να διεξαχθεί για πρώτη φορά το σεμινάριο αυτό στην Ελλάδα.

Επιπλέον θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη της Ιατρικής Επιτροπής, τον κ. Τσίουλα, τον κύριο Δαυίδη και τον κύριο Κωνσταντινίδη, καθώς και τον Πρόεδρο της υγειονομικής επιτροπής της SL1 & SL2, Ξενοφώντα Ρούσση για την παρουσία τους και τη βοήθεια στη διεξαγωγή του σεμιναρίου. Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους γιατρούς των ομάδων που μοχθούν καθημερινά με μοναδικό στόχο την πρόληψη και την υγεία των αθλητών στα γήπεδα."

 

 

 

Ο πιστοποιημένος γιατρός τη UEFA και υπεύθυνος του προγράμματος UEFA Football Doctor Education Programme, Πασχάλης Τσιούλας, ήταν ο κύριος εισηγητής του ιατρικού σεμιναρίου και τόνισε την αξία που έχει η διεξαγωγή του σεμιναρίου για την ομαλή λειτουργία των αγώνων."

 

 

 

"Σας ευχαριστούμε όλους για την παρουσία σας στο σεμινάριο, το οποίο διεξάγεται για πρώτη φορά στη χώρα μέσα από την συνεργασία με την UEFA. Η UEFA έχει αποφασίσει να δώσει ακόμη μεγαλύτερη βάση στην εκπαίδευση των ιατρικών επιτελείων των ομάδων.

Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι ότι δεν βρισκόμαστε εδώ για να μιλήσουμε για τη γενική υγεία, αλλά θα μελετήσουμε τις περιπτώσεις που αφορούν στους αθλητές και στην άμεση επέμβαση στον αγωνιστικό χώρο. Θέλω και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους τους διοργανωτές του σεμιναρίου και χαίρομαι πολύ που βλέπω καταξιωμένους γιατρούς που παλεύουν κάθε μέρα για την υγεία των αθλητών."

Κύριοι άξονες συζήτησης και εκπαίδευσης του σεμιναρίου, στο οποίο πραγματοποιήθηκαν και πρακτικά εργαστήρια ιατρικών παρεμβάσεων, ήταν η διαχείριση έκτακτων περιστατικών κατά τη διάρκεια αθλητικών γεγονότων. Συγκεκριμένα, μελετήθηκαν οι ακόλουθες περιπτώσεις: κατάρρευση παίκτη και καρδιακά επεισόδια, τραύμα στη σπονδυλική στήλη, χτυπήματα στην κοιλιακή χώρα και το στήθος, χτυπήματα στον αυχένα, περίθαλψη πληγών, τραυματισμοί στο κεφάλι, στο πρόσωπο, στη λεκάνη και στα άκρα.

Επιπλέον έγινε ανάλυση περιπτώσεων και αντιμετώπισης των παρακάτω περιστατικών: αναφυλαξία, επιληπτική κρίση και κρίση άσθματος. Η διαχείριση και η προσαρμογή της ιατρικής περίθαλψης σε κάθε παίκτη ανάλογα με τις περιπτώσεις τραυματισμού ήταν άλλος ένας κύριος άξονας συζήτησης του σεμιναρίου. Μετά το τέλος του πρώτου σεμιναρίου και τη διενέργεια γραπτών εξετάσεων που πραγματοποιήθηκαν, οι επιτυχόντες θα λάβουν επίσημη πιστοποίηση της UEFA. Το πρόγραμμα και οι ομιλητές του διημέρου σεμιναρίου: